Ściereczki kuchenne z lnu

ściereczki lniane, ściereczki z lnu, lniane ścierki kuchenne

ściereczki lniane

Len towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo używano lnu jako „nici”  do łączenia skór. Z upływem czasu (neolit) powstawały pierwsze prymitywne warsztaty tkackie które posłużyły do wyrobu lnianych tkanin z których wytwarzano odzież. Nasze babcie lnianymi ściereczkami owijały bochenki chleba, dzięki czemu chleb dłużej zachowywał świeżość i nie pleśniał.

ściereczki z lnu, ścierki kuchenne z lnu, ręczniki kuchenne z lnu

ściereczki z lnu

Dziś właściwości lnu są doskonale znane i potwierdzone badaniami. Włókno lniane ma właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze i higroskopijne, nie elektryzuje się oraz zawiera ligniny które absorbują promienie UV. Ze względu na te właściwości, we współczesnej medycynie z powodzeniem wykorzystuje się plastry na niegojące się rany i owrzodzenia właśnie z lnu. Tkanina lniana oprócz tego że jest ekologiczna, odporna na tarcie i rozciąganie jest to jest również piękna. Miłośnicy rzeczy naturalnych cenią ją za charakterystyczny splot oraz kolor.

ściereczki kuchenne, ścierki kuchenne, ręczniki kuchenne

ściereczki kuchenne

Len ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie również w dzisiejszej kuchni. Dodatkowo ściereczki lniane nie pozostawiają smug ani paprochów, absorbują najwięcej wody z pośród dostępnych na rynku a do tego bardzo szybko schną. Pranie i prasowanie nie niszczy lnianych tkanin lecz sprawia że stają się one bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Różnorodność wzorów i kolorów sprawia że ściereczka kuchenna może stanowić również element ozdobny kuchni lub być oryginalnym prezentem dla miłośników rzeczy naturalnych więcej na …

Suszony len wygląda tak 🙂

suszony len