Zakwas do chleba w glinianym dzbanku

garnki gliniane, garnki z gliny, dzbanki gliniane

zakwas do chleba w glinianym dzbanku

Składniki:

mąka żytnia

woda

Pierwszy zakwas

Do glinianego bądź szklanego dzbanka wsypujemy 1 łyżkę mąki i wlewamy 50 ml ciepłej wody (możemy tą samą miarką odmierzać mąkę i wodę w proporcji 1 : 1), następnie mątewką lub łyżką dokładnie wyrabiamy zakwas – powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Czynność powtarzamy przez minimum 7 dni. Do pieczenia chleba nie wykorzystujemy całego zakwasu – część należy zostawić na kolejny zakwas.

Kolejny zakwas

Do glinianego bądź szklanego naczynia przelewamy część zakwasu która pozostała z ubiegłego tygodnia. Następnie postępujemy tak samo jak w poprzednim tygodniu tj.  1 czubata łyżka mąki żytniej i 50 ml ciepłej wody.

Jeżeli po tygodniu nie zdecydujemy się na pieczenie chleba, wstawiamy zakwas do lodówki (nie dodajemy też ani mąki ani wody). W ten sposób możemy przechowywać zakwas przez kilka dni. Na dwa dni przed planowanym pieczeniem chleba, zakwas należy wyjąć z lodówki w ciepłe miejsce i codziennie dodawać po 1 łyżce mąki i po 50 ml ciepłej wody.
Jeżeli któregoś dnia zapomnimy o „dokarmieniu” zakwasu, nic złego się nie stanie 🙂

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie przepisów z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com