Żeliwny garnek – komosa ryżowa

Składniki:

żeliwny garnek, żeliwne garnki, żeliwne naczynia

żeliwny garnek

2/3 szk. komosy ryżowej
1/3 szk. amarantusa
2 szk. wody
Sól

Wykonanie:
Żeliwny garnek (również ten nieemaliowany) doskonale sprawdzi się jako naczynie do gotowania kasz czy ryżu.
Gotowany amarantus (inaczej szarłat) chociaż bardzo zdrowy, dla niektórych osób jest niejadalny. Nie wszyscy jednak wiedzą że te bogate w wartości odżywcze nasiona, doskonale łączą się z komosą ryżową, gubiąc charakterystyczny dla amarantusa posmak – porównywany przez niektóre osoby do starego worka.
Komosa ryżowa (inaczej quinoa) to również niezwykle odżywcze nasiona, które z powodzeniem zastąpią kaszę czy ryż. Zarówno amarantus jak i komosa ryżowa nie zawierają glutenu i mają niski indeks glikemiczny.

garnki żeliwne, żeliwne garnki, garnki z żeliwa, naczynia żeliwne

gotowanie w garnku żeliwnym

Żeliwny garnek zalewany 2 szk. zimnej wody, wsypujemy amarantus oraz przepłukaną na sicie komosę ryżową, ewentualnie sól do smaku, garnek przykrywamy pokrywką i wszystko razem zagotowujemy (nie musimy mieszać). Zagotowanie tej ilości komosy zajmie ok. 10 min. Następnie zmniejszamy płomień do minimum i gotujemy jeszcze przez 10 min. (nadal nie potrzebujemy mieszać). Po tym czasie wyłączany gaz i pozostawiamy naszą komosę w garnku żeliwnym na kolejne 10 min. Tak ugotowana komosa sprawdzi się jako zamiennik kasz czy ryżu, (bo polskiego ziemniaka nic nie zastąpi).
Smacznego 🙂

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie przepisów z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com