Garnki gliniane

garnki gliniane, garnki z gliny, garnki ceramiczne

garnki gliniane

Zaskocz rodzinę i znajomych, posiłkiem serwowanym jak w ekskluzywnej, stylowej restauracji !
Naczynia gliniane w przepięknej formie, tradycyjnym wzornictwie i praktycznym zastosowaniu !

Wszystkie naczynia wyszły spod ręki samego mistrza Jana, który osobiście wykonuje każdy element i każdą czynność – począwszy od wydobycia gliny, poprzez wytoczenie garnka glinianego na kole garncarskim, po namalowanie na naczyniu charakterystycznych dla Mistrza trzech pasków. Każde z tych naczyń tworzone jest z godną podziwu pasją, dzięki której naczynia nabierają indywidualnych cech, stając się dziełem jedynym w swoim rodzaju. Te naczynia to dowód na to iż nawet przedmioty codziennego użytku, mogą być dziełami sztuki.

garnki z gliny, naczynia z gliny, dzbanki z gliny

garnki z gliny

Wszystkie naczynia z gliny zostały ręcznie wykonane na kole garncarskim w rodzinnej pracowni mistrza Jana (w której tradycje garncarskie sięgają kilku pokoleń) kultywującej XVIII wieczne tradycje ręcznego wyrobu naczyń ceramicznych – jedyną różnicą jest to że w dawnych czasach, koło garncarskie było napędzane przy pomocy nóg, zaś dziś siłę nóg zastępuje elektryczność.
Naczynia zostały wykonane z wysokiej jakości gliny, wydobytej z ekologicznie czystych terenów tj. samego serca Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu. Garnki gliniane po wytoczeniu na kole garncarskim i odstawieniu na kilka lub kilkanaście dni do stężenia, wypalane są następnie w tradycyjnym ceglanym piecu, opalanym drewnem w którym temperatura sięga nawet 1000 oC – dzięki czemu te naczynia gliniane mogą posłużyć do zapiekania w piekarniku.

naczynia gliniane, garnki gliniane, naczynia ceramiczne

naczynia gliniane

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł znanych człowiekowi już od schyłku epoki kamienia. Natomiast koło garncarskie dotarło na nasze tereny w ok. 300 r. p.n.e., dzięki napływowej ludności celtyckiej. Niestety to przepiękne pradawne rzemiosło jest dzisiaj ginącym zawodem. Podczas oglądania filmów z pokazami jak wyrabia się garnki czy dzbany gliniane na kole garncarskim, można odnieść wrażenie że to proste i lekkie zajęcie. Niestety jest to tylko złudzenie, a wie o tym każdy kto choć raz spróbował wytoczyć najprostszy kubek z kawałka gliny. Ta lekkość i prostota to w rzeczywistości lata nauki i ciężkiej pracy. Z tego właśnie powodu garncarzy wyrabiających naczynia z gliny tradycyjną metodą na kole garncarskim pozostało w Polsce niewielu.

Te przepiękne naczynia ceramiczne to doskonały pomysł na elegancki prezent, który poza niewątpliwymi walorami użytkowymi, będzie stanowił oryginalną ozdobę każdego stołu, czy wnętrza a tradycyjna forma i proste lecz niebanalne wzornictwo, ucieszą nie tylko miłośników hand made 🙂

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie zdjęć z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com