Bieżąca konserwacja naczyń żeliwnych

konserwacja garnka żeliwnego, garnki żeliwne konserwacja

konserwacja naczyń żeliwnych

Jeżeli często używamy garnka czy patelni żeliwnej i przy tym sporządzamy potrawy zawierające sporo tłuszczu (duszone żeberka, smażone steki) wówczas właściwie nie jest potrzebna dodatkowa konserwacja. Natomiast przyrządzając lżejsze potrawy czy wykorzystując garnek do pieczenia chleba wskazane jest poddać garnek czy patelnię konserwacji.

1. W ramach konserwacji co jakiś czas wskazane jest nacieranie naczynia tłuszczem jadalnym (tłuszcz zwierzęcy ewentualnie olej) aby nie dopuścić do całkowitego odtłuszczenia ścianek naczynia. Brak powłoki konserwującej sprzyja przywieraniu potraw, odtłuszczenie może spowodować pojawienie się przebarwień lub rdzy.
2. Jeżeli na ściankach naczynia pojawiają się przebarwienia należy wówczas wlać olej lub tłuszcz zwierzęcy i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (tylko naczynia bez drewnianych elementów) w wysokiej temperaturze 170-200 stopni do czasu aż wchłonie się część tłuszczu w ścianki naczynia. Po ostudzeniu garnek czy patelnię należy wytrzeć np. papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Konserwację należy przeprowadzać przy dobrej wentylacji pomieszczenia.