Żeliwne patelnie – naleśniki orkiszowe

patelnia żeliwna, patelnia z żeliwa, żeliwna patelnia

patelnie żeliwne

Naleśniki:

½ szk. mąki razowej orkiszowej

½ szk. mąki orkiszowej

2 jajka

1 szk. mleka

50 ml masła klarowanego (1 łyżka)

Wykonanie:

Roztrzepać jajka z 1/3 szk. mleka przy pomocy rózgi bądź widelca. Dodać mąkę i wyrobić łyżką ciasto – będzie gęste dzięki czemu będzie łatwiej je wyrobić tak aby nie było grudek, następnie dodać roztopione masło klarowane (przepis na masło klarowane). Ciasto ponownie wyrobić, na koniec dodać resztę mleka i dokładnie wymieszać.

Żeliwną patelnię rozgrzać, ciasto naleśnikowe rozprowadzić cienką warstwą na patelni (dodatkowy tłuszcz jest zbędny), usmażyć z obydwu stron. Z podanej porcji ciasta można upiec na patelni żeliwnej o średnicy 26 cm, 6 naleśników.

patelnia z żeliwa, patelnie z żeliwa, żeliwne patelnie

patelnia z żeliwa

Smażone gruszki:

4 gruszki

1 łyżka masła klarowanego

2 łyżki cukru trzcinowego

100 ml ciemnego rumu

Wykonanie:

smażenie naleśników na patelni żeliwnej, żeliwne patelnie do naleśników

naleśniki z żeliwnej patelni

Gruszki obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, pokroić w ósemki. Na żeliwnej patelni rozgrzać masło klarowane (przepis na masło klarowane) z 1 łyżką cukru, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Następnie na patelnię przełożyć gruszki i posypać je pozostałym cukrem. Smażyć aż gruszki staną się miękkie. Pod koniec smażenia dodać rum, smażyć jeszcze przez chwilę aby zredukować sos.

Smacznego 🙂

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie przepisów z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com