Co robić gdy patelnia żeliwna przywiera?

patelnia żeliwna przywiera, sposób na przywierającą patelnię żeliwną, patelnie żeliwne

patelnia żeliwna przywiera

Na początku użytkowania patelni żeliwnych, może nam się zdarzyć iż smażona potrawa przywrze nam do patelni. Najczęściej będzie to spowodowane tym iż źle zakonserwowaliśmy patelnię po ostatnim użyciu (na początku regularne smarowanie tłuszczem jest konieczne), lub rozpoczęliśmy smażenie zanim tłuszcz się odpowiednio nagrzał – no cóż patelnie teflonowe oduczyły nas prawidłowego smażenia. Smażyć należy na dobrze rozgrzanym tłuszczu bez względu na rodzaj patelni – jeżeli kładziemy mięso na zimny tłuszcz, mięso zaczyna go wchłaniać, jeżeli ten sam kawałek mięsa położymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu, pory się szybko zamkną i dodatkowy tłuszcz nie wniknie do środka a mięso będzie miękkie i soczyste. Na patelni teflonowej możemy przekręcić na druga stronę, nawet nieusmażone mięso. Na patelniach żeliwnych (to samo na stalowych) mięso można przekręcić dopiero wtedy gdy się usmaży – nie należy odrywać smażonego mięsa od patelni, gdyż ono „samo” odejdzie w momencie gdy będzie usmażone.

garnki żeliwne, naczynia żeliwne, garnki z żeliwa, naczynia z żeliwa, garnek żeliwny, naczynie żeliwne

garnki żeliwne

Jednakże zanim wyrobimy sobie umiejętność prawidłowego smażenia, może nam się zdarzyć iż potrawa przywrze nam do patelni. Co robić gdy patelnia żeliwna przywiera – na początek należy usunąć resztki potrawy z patelni. W tym celu należy patelnię żeliwną wyczyścić. Po wyszorowaniu, należy patelnię żeliwną dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć a następnie wlać olej lub tłuszcz zwierzęcy i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (drewnianą rączkę należy zdemontować) w wysokiej temperaturze 170-200 stopni do czasu aż wchłonie się część tłuszczu w ścianki naczynia. Po ostudzeniu patelnię należy wytrzeć np. papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu (konserwację należy przeprowadzać przy dobrej wentylacji pomieszczenia). Po tym zabiegu nasza patelnia będzie gotowa do ponownego użycia. Początki użytkowania naczyń żeliwnych mogą wydawać się skomplikowane i pracochłonne ale już po kilku dniach wejdą nam w nawyk a często używane naczynia żeliwne będą miały naturalną powłokę która zamiast znikać po każdym smażeniu (okres przydatności patelni teflonowych jest ograniczony do momentu „zniknięcia” powłoki teflonowej), będzie coraz trwalsza a nasze naczynia żeliwne nawet po wielu latach będę jak nowe – tzn. lepsze bo z naturalną nieprzywierającą powłoką. Dodatkowo do głębokiego smażenia możemy wykorzystać garnki żeliwne 🙂

Jak piec w żeliwie

Jak piec w żeliwie, garnki żeliwne do pieczenia, formy żeliwne do pieczenia, brytfanny żeliwne

jak piec w żeliwie

Jak piec w żeliwie? Do pieczenia nie potrzebujemy specjalnych form czy brytfann. Do pieczenia możemy wykorzystać te naczynia żeliwne które już mamy w domu, tj. garnek czy patelnię żeliwną (przed wstawieniem do piekarnika należy drewnianą rączkę patelni zdemontować). Jeżeli pieczona potrawa będzie zawierać znaczną ilość tłuszczu, smarowanie naczynia przed pieczeniem staje się zbędne. Jeżeli zechcemy upiec ciasto czy chleb, należy naczynie żeliwne nasmarować tłuszczem i opruszyć mąką (tj. tak jak każdą inną brytfannę). Dalej postępujemy tak jak z każdą inną formą do pieczenia. Naczynie żeliwne nagrzewa się równomiernie, więc rękawice kuchenne będą niezbędne przy wyjmowaniu żeliwnej formy z piekarnika. Wielorakość zastosowań naczyń z żeliwa, sprawia że mając jeden garnek i jedną patelnię, będziemy w stanie przyrządzić prawie każdą potrawę – w zakładce PRZEPISY znajdą Państwo dokładne receptury sprawdzonych przepisów 🙂

Jak gotować w żeliwie

jak gotować w żeliwie, gotowanie w żeliwie, garnki żeliwne do gotowania

jak gotować w żeliwie

Jak gotować w żeliwie? – tak jak w każdym innym garnku 🙂 Przecież nasze babcie innych nie miały. W garnkach żeliwnych możemy ugotować wszystko to to w innych garnkach. Dodatkowo gotując w garnku żeliwnym np. kaszę czy ryż nie musimy mieszać, gdyż i tak nam nie przywrze. Dodatkowo spasowana żeliwna pokrywka zatrzymuje aromat gotowanej potrawy wewnątrz garnka – bardzo ważna cecha dla osób posiadających aneksy kuchenne. W garnkach żeliwnych gotuje się szybciej, a smak potraw jest bardziej intensywny, gdyż aromat potrawy nie wygotowuje się. Garnki żeliwne mają grube dno i trzeba się naprawdę postarać aby gotując w nich, coś nam przywarło.

Jak usunąć rdzę z naczyń żeliwnych

jak usunąć rdzę z naczyń żeliwnych, patelnia żeliwna rdzewieje, garnek żeliwny rdzewieje

jak usunąć rdzę z naczyń żeliwnych

Nieodpowiednia konserwacja naczyń z naturalnego żeliwa może doprowadzić to tego iż nasza patelnia czy garnek żeliwny po prostu zardzewieją. Może to być  spowodowane na przykład długim namaczaniem, przechowywaniem nieosuszonych naczyń żeliwnych czy przechowywaniem w nich kwaśnych potraw. Wtedy nasuwa się pytanie: jak usunąć rdzę z naczyń żeliwnych. Ślady rdzy z naczyń żeliwnych należy usunąć drucianym zmywakiem bądź sodą oczyszczoną – należy szorować tak długo aż znikną ślady rdzy, bez obaw że zniszczymy patelnię czy garnek żeliwny. Po wyszorowaniu należy naczynie dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć a następnie wlać olej lub tłuszcz zwierzęcy i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (tylko naczynia bez drewnianych elementów) w wysokiej temperaturze 170-200 stopni do czasu aż wchłonie się część tłuszczu w ścianki naczynia. Po ostudzeniu garnek czy patelnię należy wytrzeć np. papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Konserwację należy przeprowadzać przy dobrej wentylacji pomieszczenia.
Garnki z żeliwa są bardzo trwałe i nawet jeśli na początku użytkowania popełnimy parę błędów, to prawie wszystko można naprawić 🙂

Przechowywanie naczyń żeliwnych

przechowywanie naczyń żeliwnych, naczynie żeliwne, naczynia żeliwne, naczynia z żeliwa

przechowywanie naczyń żeliwnych

Przechowywanie naczyń żeliwnych prawie niczym nie różni się od przechowywania pozostałych naczyń kuchennych. Zarówno naczynia żeliwne jak i pozostałe patelnie i garnki, muszą być czyste i suche. Ponadto żadnych naczyń kuchennych (w tym również patelni i garnków żeliwnych) nie przechowuje się razem z pokrywkami. Pokrywki należy przechowywać osobno – nie przykrywać nimi naczyń kuchennych. Jedyną różnicę jest to iż patelnie i garnki żeliwne należy od czasu do czasu nasmarować olejem jadalnym. Poza tym naczynia żeliwne (wciąż te same) będziemy przechowywać o wiele dłużej, gdyż odpowiednio konserwowane posłużą również następnym pokoleniom 🙂

Czyszczenie naczyń żeliwnych

czyszczenie naczyń żeliwnych, mycie naczyń żeliwnych, patelnie i garnki żeliwne, naczynia żeliwne,

czyszczenie naczyń żeliwnych

Czyszczenie naczyń żeliwnych (zwłaszcza tych z naturalnego żeliwa) jest równie ekologiczne jak same garnki i patelnie żeliwne. Do mycia naczyń żeliwnych nie używamy bowiem żadnych detergentów – ciepła woda oraz szorstka gąbka w zupełności wystarczą. Jeżeli nasze naczynie żeliwne zostanie silnie zabrudzone, do jego czyszczenia możemy użyć sody oczyszczonej. Wystarczy niewielką ilość sody nanieść na wilgotną gąbkę i wyszorować naczynie żeliwne a następnie dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. Naczyń z naturalnego żeliwa nie wolno też namaczać, gdyż mogą zardzewieć. Silnie zabrudzone naczynie żeliwne możemy natomiast zalać wodą i zagotować – podczas gotowania wody w garnku żeliwnym, zanieczyszczenia powinny same „odejść” od ścianek naczynia. Gorącego garnka (po gotowaniu wody) nie wolno zalewać zimną wodą gdyż to grozi pęknięciem naczynia. Po umyciu, garnki i patelnie żeliwne należy starannie osuszyć np. papierowym ręcznikiem lub podgrzewać na palniku (zachować ostrożność i nie pozostawiać naczynia bez nadzoru) aż cała woda odparuje. Następnie naczynie żeliwne należy pozostawić aby wystygło i posmarować olejem jadalnym.

Naczynia żeliwne porady

naczynia żeliwne porady, garnki żeliwne porady, patelnie żeliwne porady

naczynia żeliwne porady

Miło nam, że odwiedzili Państwo naszą stronę. Porady, którymi dzielimy się z Państwem wynikają z naszych najlepszych doświadczeń, niemniej jednak chętnie wykorzystamy wszelkie sugestie czy wskazówki. Dział porad prowadzony jest przez Barbarę Wojtczak.

Zapraszam do kontaktu na adres bw@laser-sinex.pl

Bieżąca konserwacja naczyń żeliwnych

konserwacja garnka żeliwnego, garnki żeliwne konserwacja

konserwacja naczyń żeliwnych

Jeżeli często używamy garnka czy patelni żeliwnej i przy tym sporządzamy potrawy zawierające sporo tłuszczu (duszone żeberka, smażone steki) wówczas właściwie nie jest potrzebna dodatkowa konserwacja. Natomiast przyrządzając lżejsze potrawy czy wykorzystując garnek do pieczenia chleba wskazane jest poddać garnek czy patelnię konserwacji.

1. W ramach konserwacji co jakiś czas wskazane jest nacieranie naczynia tłuszczem jadalnym (tłuszcz zwierzęcy ewentualnie olej) aby nie dopuścić do całkowitego odtłuszczenia ścianek naczynia. Brak powłoki konserwującej sprzyja przywieraniu potraw, odtłuszczenie może spowodować pojawienie się przebarwień lub rdzy.
2. Jeżeli na ściankach naczynia pojawiają się przebarwienia należy wówczas wlać olej lub tłuszcz zwierzęcy i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (tylko naczynia bez drewnianych elementów) w wysokiej temperaturze 170-200 stopni do czasu aż wchłonie się część tłuszczu w ścianki naczynia. Po ostudzeniu garnek czy patelnię należy wytrzeć np. papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Konserwację należy przeprowadzać przy dobrej wentylacji pomieszczenia.

Naczynia żeliwne przed pierwszym użyciem

naczynia żeliwne przed pierwszym użyciem

naczynia żeliwne przed pierwszym użyciem

Używanie naczyń żeliwnych nie wymaga specjalnych umiejętności, należy jednak znać kilka zasad, których stosowanie sprawi, ze smażenie czy gotowanie w żeliwie będzie przyjemnością a naczynia pozostaną na długie lata niezmiennie wysokiej jakości.
Kupione w naszym sklepie naczynia żeliwie są fabrycznie czernione, czyli wypalane w tłuszczu co zapewnia żeliwnej powłoce impregnację i zabezpiecza przed przywieraniem potraw.

1. Przed pierwszym użyciem naczynia należy umyć gąbką lub szczotką w gorącej wodzie bez użycia detergentów. Myć należy wyłącznie ręcznie, naczynia żeliwne nie nadają się do mycia w zmywarkach (używane w nich środki chemiczną mogą pozbawić naczynie warstwy ochronnej zabezpieczającej przed przywieraniem).
2. Po umyciu naczynie należy wytrzeć, osuszyć (na przykład papierowym ręcznikiem).
3. Po osuszeniu wskazane jest natarcie naczynia tłuszczem jadalnym – po przeprowadzeniu tych czynności naczynie jest gotowe do użycia.

Przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych

przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych, naczynia żeliwne, naczynia z żeliwa

przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych

Nie jest wskazane przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych – może to powodować przenikanie żelaza do potrawy – pojawia się wówczas metaliczny posmak, co nie jest szkodliwe – nawet kompensuje niedobory tego pierwiastka w organizmie ale obniża walory smakowe. Ponadto przechowywanie potraw w żeliwie może powodować pojawienie się rdzy na ściankach naczynia. Nie jest to proces nieodwracalny, gdyż rdzę z naczyń żeliwnych można usunąć – zakładka jak usunąć rdzę

1 2