Ciasto drożdżowe z garnka żeliwnego

przepisy na garnek żeliwny, garnki żeliwne zastosowanie

żeliwne garnki do pieczenia

Składniki:

Zaczyn:
½ szk. mąki
½ szk. cukru
½ szk. mleka
½ opakowania świeżych drożdży

garnki żeliwne przepisy, przepisy na ciasta z garnków żeliwnych

przepisy na ciasta z garnka żeliwnego

Ciasto:
3 szk. mąki
4 jajka
100g masła
1 ½ szk. rodzynek

Kruszonka:
½ szk. mąki
1/3 szk. cukru
50g masła

Wykonanie:

Zaczyn:

Do ciepłego mleka przesiać mąkę, dodać cukier i wymieszać. Następnie dodać pokruszone drożdże. Miskę z zaczynem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.

przepisy na ciasta z garnka żeliwnego, brytfanny żeliwne do pieczenia,

ciasto drożdżowe z garnka żeliwnego

Ciasto:
Do wyrośniętego zaczynu przesiewamy mąkę, dodajemy jajka i wyrabiamy ciasto. Następnie dodajemy rozpuszczone letnie masło i znów wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy rodzynki i znów wyrabiamy ciasto. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Garnek żeliwny smarujemy tłuszczem i posypujemy mąką. Gdy ciasto drożdżowe wyrośnie (tzn. podwoi objętość) jeszcze raz je wyrabiamy, formujemy i wkładamy do przygotowanego wcześniej żeliwnego naczynia do pieczenia i smarujemy ciepłym mlekiem.

Kruszonka:
Przesianą mąkę wymieszać z cukrem a następnie dodać zimne masło. Siekać nożem aż do połączenia składników. Następnie ręką zagnieść kruszonkę i dużymi kawałkami posypać ciasto drożdżowe. Garnek żeliwny z ciastem, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (aż wypełni cały żeliwny garnek).

Ciasto wstawić do nagrzanego do 180 oC piekarnika i piec przez 50 min.

Smacznego 🙂

 

Uwaga:

Jeżeli mamy garnek żeliwny z plastikowymi lub drewnianymi uchwytami, to przed wstawieniem do piekarnika musimy je zdemontować

 

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie przepisów z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com