Naczynia z surowego żeliwa

naczynia z surowego żeliwa, naczynia z żeliwa, naczynia żeliwne, żeliwne naczynia

naczynia z surowego żeliwa

Naczynia z surowego żeliwa są bardzo trwałe pod warunkiem że wiemy jak dbać o naczynia żeliwne. Może zdarzyć się tak iż na naszej patelni z surowego żeliwnej bądź żeliwnym garnku pojawi się rdza. Przyczyną może być na przykład pozostawienie kwaśnych potraw w naczyniu z surowego żeliwa. Należy wtedy garnek wyszorować przy pomocy drucianego zmywaka bądź szczotki aby usunąć rdzę, następnie garnek umyć (pod bieżącą gorącą wodą bez użycia detergentów) i osuszyć. Umyty i osuszony garnek nasmarować tłuszczem a następnie podgrzać na palniku lub w piekarniku (jeżeli mamy naczynie żeliwne z drewnianymi bądź plastikowymi uchwytami należy je przed wstawieniem do piekarnika zdemontować) w temperaturze ok. 180 stopni do czasu wchłonięcia się części tłuszczu w ścianki naczynia (uwaga może dymić). Z wystudzonego garnka żeliwnego usunąć nadmiar tłuszczu. Po tym zabiegu nasze naczynia z żeliwa są ponownie gotowe do przyrządzania potraw.
Jeżeli u babci na strychu uda się nam znaleźć stare naczynie żeliwne, a nie jest ono przerdzewiałe to możemy przywrócić mu dawną świetność w ten sam sposób – w końcu żeliwo jest wieczne.

Patelnie grillowe żeliwne – alternatywa dla grilla?

żeliwna patelnia grillowa, patelnia żeliwna grillowa opinie, dobra patelnia grillowa

żeliwna grillo-patelnia

Szczęśliwi posiadacze ogrodów już cieszą się na myśl o zbliżającym się sezonie grillowym, gdyż nie ma to jak przepyszna karkówka z grilla w gronie przyjaciół w zaciszu własnego ogródka. Pozostali, czyli Ci którzy takowych ogródków nie mają, też mogą cieszyć się smakiem grillowanych potraw (w końcu najważniejsze jest towarzystwo a nie jedzenie) ale niestety z grilli elektrycznych bądź patelni grillowych – zwłaszcza że w Sieci można odnaleźć wiele przepisów przy wykorzystaniu patelni grillowych. Obecnie na rynku można spotkać przeróżne patelnie grillowe – na kuchnie gazowe, elektryczne bądź indukcyjne. Są też takie patelnie które nadają się na wszystkie te typy kuchni jak np. żeliwne patelnie grillowe, które nadają się również na kuchnie indukcyjne. Sposób smażenia na patelni żeliwnej grillowej niczym nie różni się od smażenia na pozostałych patelniach grillowych – różnice widać dopiero na talerzu – potrawy z patelni żeliwnej (według wielu opinii) są smaczniejsze, a dodatkowo mają przepiękne grillowe „paski”. W temacie „najlepszych patelni grillowych” powstało też wiele rankingów i przeprowadzono liczne testy, według których niesłabnącym uznaniem cieszą się żeliwne patelnie grillowe, zarówno te z surowego żeliwa jak i te emaliowane. Dodatkowo można też wybrać pomiędzy kwadratową patelnią żeliwną jak i tradycyjną okrągłą patelnią grillową.

Odlewane garnki żeliwne to nie chwilowa moda lecz wielowiekowa tradycja

garnki kuchenne z żeliwa, patelnia żeliwna

odlewane patelnie żeliwne

Odlewnictwo to najstarsza metoda wytwarzania przedmiotów, znana człowiekowi już w IV w. p.n.e. Początkowo wytwarzano odlewy których głównym składnikiem była miedź (również na ziemiach polskich, na terenach Pomorza, Wielkopolski czy Śląska, odnaleziono ślady odlewnictwa z epoki brązu). Natomiast odlewnictwo żeliwa, rozwinęło się później. Żeliwo pierwsi zaczęli wytwarzać Chińczycy przy wykorzystaniu pieców typu dymarkowego. Taka metoda wytwarzania wyrobów z żeliwa dotarła do Europy dopiero w końcu XIV w. Natomiast momentem przełomowych w rozwoju odlewnictwa żeliwa było wynalezienie żeliwiaka na koks w końcu XVIII w. w Anglii. Dzięki temu odkryciu odlewnie żeliwa mogły powstawać w miejscach niezależnych od hut, co spowodowało upowszechnienie tej metody obróbki. Odlewnictwo w Polsce ma długoletnia tradycję a odlewane wyroby żeliwne ze względu dużą wytrzymałość, odporność na ścieranie itd., znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach techniki oraz życia codziennego. Na co dzień z wyrobami żeliwnymi możemy spotkać się w kuchni (również tej nowoczesnej), a znane i cenione od wieków naczynia żeliwne tj.: garnki z żeliwa oraz różnego rodzaju patelnie grillowe żeliwne, patelnie żeliwne głębokie czy płaskie żeliwne patelnie cieszą się niesłabnącą popularnością również w dzisiejszych czasach.

Jaki chleb jest zdrowy?

domowy chleb, jaki chleb jeść, jaki chleb jest zdrowy

chleb razowy na zakwasie

W sklepach mamy ogromny wybór pieczywa. Dodatkowo większość sklepów wypieka na miejscu pieczywo, dzięki czemu nawet po południu możemy kupić świeżutki chleb. Te chrupiące, przepięknie pachnące chleby ze sklepowych półek, niestety bardzo szybko czerstwieją a po kilku dniach mogą nawet spleśnieć. Dzieje się tak dlatego że wypiekane są z ciasta głęboko mrożonego, na drożdżach. Domowy chleb na zakwasie dłużej pozostaje świeży a odpowiednio przechowywany z powodzeniem opiera się pleśni. Tę zasługę należy przypisać zakwasowi chlebowemu. Zakwas to naturalny proces fermentacji, podczas którego bakterie kwasu mlekowego przekształcają kwas linolowy (obecny w mące) na jednonasycone kwasy tłuszczowe o silnych właściwościach antygrzybicznych. Na zakwasie można piec różnego rodzaju pieczywo, nie tylko razowe chleby ale też białe a nawet pszenne chleby na pszennym zakwasie. Robienie zakwasu nie jest ani trudne ani pracochłonne. Natomiast pieczenie domowego chleba robi się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrowie.

Patelnie żeliwne opinie

Patelnie żeliwne opinie, patelnie żeliwne, patelnie żeliwne polskie

patelnia żeliwna

Polska kuchnia bez dobrej patelni praktycznie nie istnieje. Jednakże określenie „dobra patelnia” dla każdego będzie znaczyło coś innego, gdyż z opiniami tak już jest że każdy ma swoją – dlaczego więc nie mieć własnej opinii o dobrej patelni. Ci ceniący trwałość i solidność z pewnością docenią zalety patelni żeliwnych, gdyż żeliwo ze względu na doskonałe przewodnictwo ciepła jest prawie idealnym materiałem na patelnie. Natomiast te żeliwne patelnie które zostały ręcznie odlane, ze względu na porowatą powierzchnię, pozwalają na smażenie przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu. Niestety to doskonałe przewodnictwo ciepła powoduje że te patelnie żeliwne które mają również odlaną rączkę z żeliwa, sprawiają nieco „kłopotu” podczas użytkowania (rękawice kuchenne są wtedy niezbędne). Idealnym rozwiązaniem była by żeliwna patelnia z rączką nieprzewodzącą ciepła – np. drewnianą. Jednakże patelni żeliwnej z drewnianą rączka nie możemy wykorzystać do zapiekania w piekarniku – na szczęście u większości patelni żeliwnych, drewniana rączka jest łatwa w demontażu. Kolejną wadą patelni żeliwnych jest ich waga, gdyż jak każdy solidny przedmiot „swoje” waży. Waga żeliwnej patelni może zniechęcić „początkujących” użytkowników (zwłaszcza tych przyzwyczajonych do lekkich patelni teflonowych czy ceramicznych) ale z czasem nawet oni docenią fakt iż żeliwna patelnia dzięki swojej wadze nabiera stabilności i lepiej akumuluje ciepło. Dodatkowo taka ciężka solidna żeliwna patelnia za odpowiednie „traktowanie” będzie „odwdzięczać” się doskonałymi smażonym potrawami przez wiele lat – a w przeciwieństwie do swej „lekkiej” konkurencji z roku na rok będzie coraz lepsza 🙂