Garnki z żeliwa – babka ziemniaczana

żeliwne garnki, żeliwny garnek, żeliwne naczynia

garnki z żeliwa

Składniki na 3 litrowy

garnek żeliwny

 1,5 kg ziemniaków
6 cebul
3 pazurki czosnku
½ szk. kaszy manny
3 jajka
sól, pieprz, majeranek – do smaku
100 ml oleju
½ kg mięsa

brytfanny żeliwne, brytfanny z żeliwa, żeliwne garnki do piekarnika

żeliwne garnki do pieczenia

Wykonanie:

garnki żeliwne zastosowanie, żeliwne garnki do piecznia, żeliwny garnek do pieczonek

zastosowanie garnków żeliwnych

Mięso (lub boczek wedle uznania) jeżeli mamy surowe to należy pokroić w kostkę i  udusić do miękkości. Cebulę (3 sztuki) pokroić w piórka i udusić. Połowę ziemniaków zetrzeć na tarce o drobnych oczkach a drugą połowę ziemniaków na tarce o średnich oczkach. Dodać olej (żeby ziemniaki nie ściemniały). Pozostałe 3 cebule zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, czosnek przecisnąć przez praskę i dodać do ziemniaków. Następnie dodać jajka, kaszę mannę, sól, pieprz, majeranek, duszoną cebulę i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać mięso. Garnek żeliwny nasmarować tłuszczem i posypać mąką. Do tak przygotowanego garnka żeliwnego włożyć ciasto. Garnek przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika. Piec w temperaturze 200oC przez 40 min, następnie zdjąć pokrywkę z garnka i piec jeszcze przez 30 – 40 min.

Smacznego 🙂

Uwaga:

Jeżeli mamy garnek żeliwny z plastikowymi lub drewnianymi uchwytami, to przed wstawieniem do piekarnika musimy je zdemontować.

——— /// ———

Udostępnianie i publikowanie przepisów z naszej strony możliwe tylko ze wskazaniem źródła w postaci linku do strony: garnkizeliwne.com