Ściereczki kuchenne z lnu
Len towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo używano lnu jako „nici” do łączenia skór. Z upływem czasu (neolit) powstawały pierwsze prymitywne warsztaty tkackie które posłużyły do wyrobu lnianych tkanin z których wytwarzano odzież. Nasze babcie lnianymi ściereczkami owijały bochenki chleba, dzięki czemu chleb dłużej zachowywał świeżość i nie pleśniał.
Dziś właściwości lnu są doskonale znane i potwierdzone badaniami. Włókno lniane ma właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze i higroskopijne, nie elektryzuje się oraz zawiera ligniny które absorbują promienie UV. Ze względu na te właściwości, we współczesnej medycynie z powodzeniem wykorzystuje się plastry na niegojące się rany i owrzodzenia właśnie z lnu. Tkanina lniana oprócz tego że jest ekologiczna, odporna na tarcie i rozciąganie jest to jest również piękna. Miłośnicy rzeczy naturalnych cenią ją za charakterystyczny splot oraz kolor.
Len ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie również w dzisiejszej kuchni. Dodatkowo ściereczki lniane nie pozostawiają smug ani paprochów, absorbują najwięcej wody z pośród dostępnych na rynku a do tego bardzo szybko schną. Pranie i prasowanie nie niszczy lnianych tkanin lecz sprawia że stają się one bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Różnorodność wzorów i kolorów sprawia że ściereczka kuchenna może stanowić również element ozdobny kuchni lub być oryginalnym prezentem dla miłośników rzeczy naturalnych więcej na ……
Suszony len wygląda tak 🙂