Garnki żeliwne konserwacja
Przed pierwszym użyciem
1. Przed pierwszym użyciem naczynia należy umyć gąbką lub szczotką w gorącej wodzie bez użycia detergentów. Myć należy wyłącznie ręcznie , naczynia żeliwne nie nadają się do mycia w zmywarkach (używane w nich środki chemiczną mogą pozbawić naczynie warstwy ochronnej zabezpieczającej przed przywieraniem ).
2. Po umyciu naczynie należy wytrzeć, osuszyć.
3. Po osuszeniu wskazane jest natarcie naczynia tłuszczem jadalnym – po przeprowadzeniu tych czynności naczynie jest gotowe do użycia.
Bieżąca konserwacja naczyń żeliwnych
1. W ramach konserwacji co jakiś czas wskazane jest nacieranie naczynia tłuszczem jadalnym (tłuszcz zwierzęcy ewentualnie olej) aby nie dopuścić do całkowitego odtłuszczenia ścianek naczynia. Brak powłoki konserwującej sprzyja przywieraniu potraw odtłuszczenie może spowodować pojawienie się przebarwień oraz rdzy.
2. Jeżeli na ściankach naczynia pojawiają się przebarwienia należy wówczas wlać olej lub tłuszcz zwierzęcy i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (tylko naczynia bez drewnianych elementów) w wysokiej temperaturze 170-200 stopni do czasu aż wchłonie się część tłuszczu w ścianki naczynia. Po ostudzeniu garnek czy patelnię należy wytrzeć np. papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Konserwację należy przeprowadzać przy dobrej wentylacji pomieszczenia.
Przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych
1. Nie jest wskazane przechowywanie potraw w naczyniach żeliwnych – może to powodować przenikanie żelaza do potrawy – pojawia się wówczas metaliczny posmak , co nie jest szkodliwe – nawet kompensuje niedobory tego pierwiastka w organiźmie ale obniża walory smakowe.
2. Przechowywanie potraw może powodować pojawienie się rdzy na ściankach naczynia.
Nie wlewać zimnej wody do rozgrzanego naczynia – grozi pęknięciem !!!
Garnek żeliwny podczas przechowywania nie powinien być szczelnie przykryty pokrywką !!!
Nie stawiać zimnego garnka na rozgrzany ruszt !!!
Na kuchni indukcyjnej następuje błyskawiczne nagrzewanie- nie stawiać pustego garnka do nagrzania !!!
opracowanie;
Barbara Wojtczak