Smażenie na żeliwie
Smażenie na żeliwie to sama przyjemność. Ciężka żeliwna patelnia zapewnia stabilność i komfort użytkowania. Jeżeli staramy się na bieżąco, po każdym przygotowanym posiłku umyć patelnię wyłącznie gorącą wodą a od czasu do czasu dodatkowo natłuścić dowolnym tłuszczem jadalnym, wystarczy jedynie odrobina tłuszczu i możemy zaczynać kolejne smażenie.
Najlepsze patelnie żeliwne to takie, które już były użytkowane w kuchni, tłuszcz wniknął w żeliwo i wówczas do smażenia wystarczy jego minimalna ilość, odpowiednie nagrzanie patelni, odczekanie kilku chwil aby mięso czy jajko zdążyło się podsmażyć i mamy pewność, że potrawa nigdy nie będzie przywierać.
Pamiętajmy, że patelnia żeliwna nie lubi gwałtownych zmian temperatur i szybko się nagrzewa (dlatego nie ma potrzeby szczególnie w przypadku kuchni indukcyjnych włączać opcji booster bo patelnia będzie gorąca błyskawicznie).
Musimy też uwzględnić fakt, że żeliwo kumuluje ciepło i po wyłączeniu palnika, patelnia będzie jeszcze przez pewien czas gorąca, więc potrawa będzie przez kilka następnych minut poddawana działaniu wysokich temperatur.
Dodatkowe zalety patelni żeliwnych to możliwość wykorzystania jako formy do wypieku chleba, ciasta, wszelkich tart owocowych, zapiekanek czy pizzy. Po wykręceniu drewnianej rączki (wszystkie oferowane na naszym sklepie mają taką możliwość) patelnia zmieści się w każdym piekarniku. Do smażenia można również wykorzystać garnek żeliwny – zwłaszcza jeżeli akurat nie mamy głębokiej patelni czy woka żeliwnego. Naczynia żeliwne to naczynia na lata. Można, ale nie trzeba używać specjalnych łopatek czy sztućców, bo metalowa łyżka czy widelec nie uszkodzą niezwykle trwałej żeliwnej powierzchni i jeżeli mamy ochotę odkroić kawałek mięsa, możemy to zrobić bezpośrednio na patelni czy w garnku – co nie jest tak oczywiste w przypadku pozostałych popularnych patelni.
Zapraszamy do korzystania ze sprawdzonych przepisów zamieszczonych w zakładce PRZEPISY.